نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری

3 - 3500 دانشجو در دانشگاه صنعتی سیرجان در حال تحصیلند

۳۵۰۰ دانشجو در دانشگاه صنعتی سیرجان در حال تحصیلند

با افزایش رشته های مهندسی برق الکترونیک، مهندسی فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر سخت افزار در مقطع کارشناسی و عمران در سازه های هیدرولیکی در مقطع کارشناسی ارشد شمار دانشجویان به ۳۵۰۰ نفر رسید و گام مهمی در جهت صنعتی شدن بر داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از “دانشجو آزاد“؛ دانشگاه صنعتی سیرجان دانشگاهی  در شهر سیرجان استان کرمان واقع شده‌ است. اولین ساختمان این دانشگاه در سال ۱۳۷۱ تاسیس شد و در سال ۱۳۷۲ با ورود رشته مهندسی مکانیک گرایش جامدات روزانه تحت نظر دانشگاه شهید باهنر کرمان شروع به کار کرد.

همچنین در سال ۱۳۷۶ دوره روزانه رشته ی عمران به این دانشکده افزوده شد. در سال ۱۳۷۸ دوره شبانه این رشته‌ها نیز در دانشکده گشایش یافت و در سال ۱۳۸۲ رشٔ کاردانی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار در هر دو دورهٔ روزانه و شبانه به این دانشکده افزوده شد.
در طی سفر اول محمود احمدی نژاد به سیرجان تصمیم گرفته شد که این دانشکده از دانشگاه شهید باهنر کرمان جدا شده و بطور مستقل با عنوان دانشگاه صنعتی به کار خود ادامه دهد.
بعد از این مصوبات به دلیل عدم تلاش مسئولان این اتفاق نیفتاد و مدتی هم زمزمه شد که دانشجویان ورودی سالهای قبل این دانشکده هم بایستی مدرک مجتمع آموزش عالی سیرجان بگیرند و حتماً بایستی یک سال این دانشکده به عنوان مجتمع آموزش عالی فعالیت کند، در این راستا عده‌ای از دانشجویان این دانشگاه دست به تحصن زده و از حضور سر کلاسهای درس خودداری کردند.
البته تحصن دانشجویان سرانجام پس از اعزام هیأتی از مرکز به کرمان پایان یافت.در طی جلسه‌ای که برگزار شد دکتر لطفی معاون آموزشی وزارت علوم و نمایندگان دانشجویان دانشکده تکنولوژی در دانشگاه باهنر ابهاماتی که در این رابطه وجود داشت برطرف و دانشجویان به اعتراض خود پایان دادند.
دکتر صاحب الزمانی معاونت دانشجویی دانشگاه باهنر نیز با سفر به سیرجان و با دانشجویان به مذاکره پرداخت و دانشجویان با قبول شرایط بر سر کلاس‌های درس حاضرشدند.
در سال ۸۸ دانشجویان ورودی ۸۸ این دانشکده با اصلاحیه‌ای که قبل از انتخاب رشته در سایت سازمان سنجش قرار گرفته بود با عنوان قبولی مجتمع آموزش عالی سیرجان وارد این مرکز شدند. در بهمن ماه سال ۱۳۸۸ بدنبال موافقت شورای گسترش آموزش عالی مجتمع آموزش عالی سیرجان به دانشگاه صنعتی سیرجان ارتقا یافت.
این دانشگاه هم اکنون با اضافه کردن رشته‌های مهندسی کامپیوتر و مهندسی شیمی با ۲۶۰۰ نفر دانشجو فعالیت خود را ادامه می‌دهد. تا این زمان ساختمان ۳ دانشکده با زیر بنای ۱۰ هزار متر مربع ساخته شده‌اند. این دانشگاه دارای مجموعاً ۴ ساختمان در محدوده دانشگاه است که قدیمی‌ترین آنها ساختمان دانشکده مکانیک و بعد از آن دانشکده عمران و کتابخانه و سالن ورزشی می‌باشد. همچنین ۳ ساختمان خوابگاهی نیز برای دانشجویان دختر و پسر فراهم شده‌است. در سال ۸۸ نیز ساختمان خوابگاه قائم و سلف سرویس دانشگاه با زیر بنای ۵۵۰۰ متر افتتاح شد.
در سال ۱۳۸۹ با موافقت مرکز گسترش آموزش عالی، ایجاد رشته کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک – طراحی کاربردی در این دانشگاه به تصویب رسید و این دانشگاه از مهر ماه سال ۱۳۹۰ در این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می گیرد.
در مهر ماه سال ۱۳۹۱ با اضافه شدن سه رشته کارشناسی مهندسی برق قدرت،علوم مهندسی و مهندسی رباتیک گام مهمی در تحقق صنعتی شدن برداشت و با احتساب افزایش این سه رشته شمار دانشجویان به ۲۷۰۰ نفر در ۱۳ رشته کارشناسی رسید. همچنین با افزایش رشته های مهندسی برق الکترونیک، مهندسی فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر سخت افزار در سال ۹۲ شمار دانشجویان به ۳۵۰۰ نفر رسید و گام بزرگ دیگری در تحقق صنعتی شدن بر داشت.
سیر رُشد و افزایش رشته ها تا به امروز
این دانشگاه کار خود را در سال ۱۳۷۱ با رشته مکانیک شروع کرد که ساختمان آن واقع بر بلوار دکتر صادقی بود و اکنون خوابگاه دختران دانشگاه میباشد و پس از آن رشته عمران و رشته های مهندسی کامپیوتر نرم‌افزار و ریاضی و کاربرد ها ومهندسی شیمی نیز اضافه شدند تا این که در سال ۱۳۸۹ با موافقت مرکز گسترش آموزش عالی، ایجاد رشته کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک – طراحی کاربردی در این دانشگاه به تصویب رسید و سپس در مهر ماه سال ۱۳۹۱ با اضافه شدن سه رشته کارشناسی مهندسی برق قدرت،علوم مهندسی و مهندسی رباتیک و همچنین در مهر ماه سال ۱۳۹۲ نیز با افزایش رشته های مهندسی برق الکترونیک، مهندسی فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر سخت افزار در مقطع کارشناسی و عمران در سازه های هیدرولیکی در مقطع کارشناسی ارشد شمار دانشجویان به ۳۵۰۰ نفر رسید و گام مهمی در جهت صنعتی شدن بر داشت.
ساختمان ها
اولین ساختمان ساخته شده در مکان امروزی دانشگاه ساختمان مشهور به مکانیک است به دلیل این که دفتر بخش مکانیک در آن واقع شده است و سپس ساختمان عمران و کتابخانه و مدیریت و مسجد ساخته شدند.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - 3500 دانشجو در دانشگاه صنعتی سیرجان در حال تحصیلند
این مسجد که سالها ساخت آن به طول انجامید سر انجام در اسفند ماه ۱۳۹۱ با حضور امام جمعه افتتاح شد که از نوع سازه های سبک بوده و فقط یک ستون دارد و هزینه آن توسط خیرین سیرجانی پرداخت شده است.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - 3500 دانشجو در دانشگاه صنعتی سیرجان در حال تحصیلند

این دانشگاه شامل ۵ دانشکده و ۱۶ رشته دانشگاهی می باشد:

دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر  : رشته مهندسی کامپیوتر / رشته مهندسی برق گرایش قدرت و الکترونیک
اعضا هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر
۷ عضو هیئت علمی همه اعضا مربی

دانشکده مکانیک :
در گرایش های مهندسی مکانیک : گرایش های /حرارت و سیالات/طراحی جامدات/رباتیک
کارشناسی ارشد مکانیک
۱۲ عضو هیئت علمی ۷ تا استادیار و ۵ مربی
دانشکده عمران:
رشته‌های کارشناسی :مهندسی عمران/مهندسی عمران-نقشه‌برداری
رشته‌های کارشناسی ارشد: مهندسی عمران- سازه‌های هیدرولیکی /مهندسی عمران- مهندسی محیط زیست،
۱۹ عضو هیئت علمی ۷ استادیار و۱۲ مربی

دانشکده ریاضی:
رشته ریاضیات و کاربردها /علوم مهندسی کامپیوتر : خوشه الکترونیک / حرارت و سیالات/ طراحی کاربردی/ مکانیک سازه/ نقشه برداری
۷ عضو هیئت علمی ۳ استادیار و ۴ مربی

دانشکده شیمی:
رشته مهندسی شیمی
۷ عضو هیئت علمی ۴ استادیار و ۳ مربی